Hoppa till sidans innehåll

2010


Resultat från Nybroloppet den 31 januari 2010.

DNS=Startade inte. DNF=Startade men fullföljde ej loppet.

D 19- Motion
Plac Startnr Förnamn Efternamn Klubb Tid
1 6 Kristina Samuelsson Nybro Skidklubb 03:20:17
2 3 Ingrid Örlander Växjö 03:35:37
3 5 Anette Wärnlund Björkshult IF 03:58:23
4 2 Maria Moberg Linköpings A K 04:17:30
1 Johanna Lönander Landsbro IF SK DNS
4 Astrid Eiderbrandt Växjö DNS
7 Camilla Hjelm Nybro Skidklubb DNS
D 21-
Plac Startnr Förnamn Efternamn Klubb Tid
1 44 Wiola Larsson Nybro Skidklubb 02:49:13
2 42 Anneli Öhrström Alvesta SOK 03:16:22
3 41 Linda Karlsson Lessebo OK 03:26:13
43 Anna Zobal Nybro Skidklubb DNS
D 35-
Plac Startnr Förnamn Efternamn Klubb Tid
1 92 Susanna Berg Nybro Skidklubb 03:26:16
2 96 Marie Stigson Nybro Skidklubb 03:35:24
3 93 Kristina Berlin OK Orion 03:53:03
4 95 Nina Hansson Nybro Skidklubb 03:54:42
91 Åse Möller Nybro Skidklubb DNS
97 Viktoria  Gadd Ronneby OK DNS
94 Maria Fröjd Nybro Skidklubb DNF
D 45-
Plac Startnr Förnamn Efternamn Klubb Tid
1 150 Ann-Louise Engstrand Mållia Mörlunda ski 03:19:45
2 151 Eva Blomborg Nybro Skidklubb 03:39:03
149 Ingalill Olsson OK Orion DNS
H 19- Motion
Plac Startnr Förnamn Efternamn Klubb Tid
1 17 Pontus Holmberg Landsbro IF SK 02:19:55
2 10 Rickard Nilsson Högby IF 02:38:51
3 39 Johan Olsson Alvesta SOK 02:38:55
4 23 Jörgen  Petersson Björkhult IF 02:42:01
5 9 Staffan Helmersson SOK Viljan 02:42:31
6 25 Per Anders  Olsson Växjö 02:46:01
7 13 Torbjörn  Sjöberg Färjestaden Motion 02:49:08
8 11 Anders  Fältsjö Ålems OK 02:52:08
9 14 Torbjörn  Holmberg  Nybro Ski 02:55:49
10 16 Nicklas  Hejdenberg Nybro Ski 02:58:40
11 35 Fredrik  Pettersson Vindrarps SK 03:02:18
12 22 Rikard Jonsson Nybro Skidklubb 03:07:23
13 225 Christer Wiberg Okänd 03:11:09
14 224 Ulf Stridh Norrhult 03:14:15
15 12 Henrik Svensson Ålems OK 03:18:30
16 24 Mikael  Johansson Bäckebo Skid o motion 03:18:32
17 15 Frans  Johansson SK Hylte 03:19:08
18 36 Henrik  Nilsson Växjö AIS 03:21:48
19 19 Nicklas  Lundmark Vissefjärda Goif 03:24:07
20 40 Jens  Hägerbrand Vissefjärda Goif 03:26:48
21 20 Pontus  Hägerbrand Vissefjärda Goif 03:34:05
22 34 Anders  Rimne Okänd 03:41:34
23 33 Torbjörn  Petersson Växjö AIS 03:44:25
24 28 Torbjörn Brattberg Oskarshamn 03:58:34
8 Johan  Runmark Björkhult IF DNS
18 Joakim  Lennartsson Atlas Copco DNS
21 Lars-Olof  Svensson Volvo AH Fritid DNS
27 Christer Wiberg Edman Växjö AIS DNS
29 Mats Söderberg Kalmar OK DNS
31 Peter Johansson Nybro Skidklubb DNS
32 Birger Sörensson OK Dacke DNS
37 Jörgen Svensson Nybro Skidklubb DNS
38 Stefan  Svensson Volvo AH Fritid DNS
26 David  Edman Burlöv DNF
30 Stefan  Hoff Växjö AIS DNF
H 21-
Plac Startnr Förnamn Efternamn Klubb Tid
1 79 Joakim Åleheim Nybro Skidklubb 02:02:44
2 89 Johannes  Knoll OK Dacke 02:04:38
3 85 Erik Blomgren Rydaholms GoIF 02:08:42
4 88 Tobias Johansson Nybro Skidklubb 02:13:35
5 62 Christian Olsson Alstermo IF 02:15:37
6 86 Lars Ericsson OK Orion 02:19:17
7 52 Anders Ellow Nybro Skidklubb 02:19:33
8 63 Andreas Grahn Landsbro IF SK 02:23:22
9 58 Rickard  Ahlex Lessebo OK 02:28:06
10 71 Patrik  Karlsson Målilla Ski 02:29:30
11 54 Pontus  Petersson Lessebo OK 02:31:33
12 70 Johan  Starck Hvetlanda SK 02:33:20
13 84 Albert Axelsson Alstermo IF 02:34:52
14 67 Joel  Andersson Boxholm Ekeby Ski 02:37:42
15 51 Per  Rooth Brittatorps TK 02:40:56
16 68 Gustav Fransson Landsbro IF SK 02:42:22
17 45 Mikael  Karlsson Tormestorps IF 02:44:16
17 56 Jacob  Karlsson Tormestorps IF 02:44:16
19 57 Isak  Larsson Tormestorps IF 02:44:18
20 55 Klas  Axell Alvesta OK 02:44:37
21 64 Mikael  Petersson Landsbro IF 02:46:53
22 82 Fredrik  Martinsson Ronneby OK 02:47:26
23 76 Mattias  Drottman Ålems OK 02:47:53
24 60 Karl Arnesson Nybro Skidklubb 02:49:46
25 46 Hans-Evert  Fransson Alstermo IF 02:51:21
26 65 Fredrik  Svensson OK Dacke 02:58:09
27 49 Björn  Andersson OK Dacke 02:59:28
28 78 Adam  Wahlsten Växjö AIS 02:59:33
29 90 Kristian  Braam Hvetlanda SK 03:00:04
30 75 Jonas Brorsson SOK Viljan 03:09:18
31 81 Fredrik  Tyrberg Lugi skidklubb 03:10:07
32 80 Oskar Sundh Nybro Skidklubb 03:15:23
33 59 Anders  Henriksson Nybro Ski 03:19:47
34 66 Petteri  Karttunen OK Kullingshof 03:25:00
35 53 Johan  Eriksson Nybro Ski 03:25:02
36 83 Peter  Karlsson    Storebro SC 03:26:01
37 72 Henrik Engström Nybro Skidklubb 03:30:39
38 77 Jörgen Folkesson Nybro Skidklubb 03:31:00
39 47 Pär Lundqvist Eksjö Garnison 03:31:31
40 61 Nils  Andersson OK Dacke 03:32:54
41 69 Martin Erlandsson Nybro Skidklubb 03:39:57
48 Gustav  Fransson Landsbro IF DNS
50 Karl  Arnesson Nybro Ski DNS
74 Fredrik Nilsson Ronneby OK DNS
87 Mikael Petersson Landsbro IF SK DNS
73 Pontus  Hallberg Nybro Ski DNS
H 35-
Plac Startnr Förnamn Efternamn Klubb Tid
1 125 John Adolfsson Alstermo IF 02:07:00
2 100 Ulrik  Karlsson Lessebo OK 02:13:22
3 129 Jan  Eriksson Brittatorp TK 02:13:37
4 107 Håkan Wirén  Nybro Skidklubb 02:13:55
5 121 Patrik Lundqvist Nybro Skidklubb 02:17:47
6 145 Johan  Högström Nybro Ski 02:23:46
7 119 Mats-Olof  Lingersjö SOK Viljan 02:24:13
8 135 Ove Helgee  Alstermo IF 02:25:04
9 146 Johan Petersson Nybro Skidklubb 02:26:31
10 122 Peter  Isaksson Alvesta SOK 02:27:22
11 110 Ulf Lindvall Nybro Skidklubb 02:28:42
12 123 Per-Anders  Fransson Lenhovda IF 02:35:05
13 105 Nicklas Medin Nybro Skidklubb 02:35:22
14 111 Nicklas  Enlund Blackstad IF 02:35:31
15 132 Åke  Larsson StigmännenKarlshamns OK 02:37:47
16 131 Magnus Sivertsson Nybro Skidklubb 02:38:59
17 138 Tony Borgryd Nybro Skidklubb 02:39:40
18 140 Marcus Glifford Brandkårens IK 02:39:50
19 137 John-Olof Olsson Nybro Skidklubb 02:40:38
20 133 Leif Knutsson Nybro Skidklubb 02:41:13
21 116 Niklas  Einarsson Lenhovda IF 02:42:09
22 98 Niklas  Unosson Misterhult AIS 02:43:32
23 114 Patrik Eriksson OK Orion 02:45:41
24 134 Ulf  Isaksson Hässelby SOK 02:48:03
25 144 Magnus  Bengtsson Alvesta SOK 02:48:13
26 99 Thomas  Svensson Hvetlanda Ski 02:48:17
27 112 Peder Wiklund OK Orion 02:48:47
28 143 Anders Bäck FK Vittus 02:49:27
29 128 Fredrik Hultman Nybro Skidklubb 02:51:24
30 141 Stefan Thorwaldsson Nybro Skidklubb 02:51:34
31 139 Mats Johansson Eksjö SOK 02:51:40
32 101 Mikael Fasth Landsbro IF SK 02:52:54
33 106 Andreas  Gabrielsson SOK Viljan 02:53:04
34 136 Henrik Blad Alstermo IF 02:53:11
35 219 Fredrik Ekeflod OK Orion 03:04:11
36 220 Morgan Åström Ålems OK 03:11:59
37 118 Fredrik Håkansson OK Orion 03:12:58
38 228 Stefan Gunnarsson Nybro Skidklubb 03:14:12
39 142 Mats Lindblom Nybro Skidklubb 03:15:39
40 148 Mattias Ottevi Nybro Skidklubb 03:19:45
41 120 Henrik Borgengren Nybro Skidklubb 03:19:53
42 127 Jimmy  Svensson Nybro Ski 03:27:52
43 115 Magnus  Axelsson SOK Viljan 03:30:43
44 108 Mikael  Bäckström Nybro Ski 03:44:13
102 Henrik Andersson Nybro Skidklubb DNS
103 Johan  Eriksson Malmö DNS
104 Nicklas  Backåberg OK Kullingehof DNS
109 Magnus  Jönsson OK Dacke DNS
113 Andreas Pettersson Landsbro IF SK DNS
124 Carl- Johan  Rydh SOK Viljan DNS
126 Nils  Andersson Ramdala DNS
130 CarlJohan Rydh SOK Viljan DNS
117 Jonas Persson Målerås IF DNF
147 Magnus  Gustavsson Vissfjärda Goif DNF
H 45-
Plac Startnr Förnamn Efternamn Klubb Tid
1 165 Thomas  Braam Hvetlanda SK 02:21:33
2 181 Benny Nilsson Högby IF Skidor 02:23:35
3 193 Ola Slättengren Nybro Skidklubb 02:28:26
4 153 Peter  Drottman Ålems OK 02:29:55
5 158 Göran Persson OK Norrvirdarna 02:31:08
6 156 Leif Engelholm Nybro Skidklubb 02:31:57
7 170 Ulf Stigson Nybro Skidklubb 02:34:05
8 172 Jan Stenqvist Nybro Skidklubb 02:38:33
9 179 Per Pedersen Nybro Skidklubb 02:40:00
10 186 Ola  Schwarz Nybro Ski 02:40:20
11 175 Mikael Öhrn Hvetlanda SK 02:41:03
12 184 Klas Blomborg Nybro Skidklubb 02:42:30
13 155 Tony  Christersson Lenhovda IF 02:43:45
14 222 Anders Cederblad Nybro Skidklubb 02:44:25
15 163 Håkan Johansson Nybro Skidklubb 02:45:46
16 187 Gunnar Nyberg Nybro Skidklubb 02:46:16
17 169 Kent Olsson OK Orion 02:46:23
18 154 Lars-Olof Lundquist Nybro Skidklubb 02:47:55
19 171 Peter  Dyvik Nybro Ski 02:48:30
20 174 Håkan  Strömberg Ålems OK 02:51:20
21 190 Conny  Henriksson Eksjö SOK 02:51:37
22 173 Kurt  Elfström Volvo AH Fritid 02:54:48
23 189 Tomas Eriksson Nybro Skidklubb 02:55:07
24 182 Mats Thörnblad Nybro Skidklubb 02:59:15
25 180 Göran Larsson Nybro Skidklubb 03:00:57
26 176 Björn Johansson Målerås IF 03:02:02
27 157 Kenneth Svensson Nybro Skidklubb 03:04:39
28 161 Magnus Lindvall Nybro Skidklubb 03:10:26
29 185 Folke  Lindroos Lenhovda IF 03:11:11
30 183 Hans Johansson Nybro Skidklubb 03:12:30
31 162 Mats Gustafson Nybro Skidklubb 03:19:41
32 152 Per-Ivan Engström OK Orion 03:26:33
33 166 Pentti  Isaksson Ålems OK 03:26:37
34 177 Magnus Johansson Alstermo IF 03:35:12
35 164 Johan Torstensson Nybro Skidklubb 03:40:13
160 Torbjörn  Kvist Hässelby SOK DNS
168 Mikael Erlandsson Nybro Skidklubb DNS
178 Kent Åberg Nybro Skidklubb DNS
191 Tomas Gustavsson Nybro Skidklubb DNS
192 Göran  Hallberg Nybro Ski DNS
159 Bo  Petersson Lessebo OK DNF
167 Mikael  Rudolfsson Nybro Ski DNF
188 Ulf Nilsson Nybro Skidklubb DNF
218 Sverker Nyberg ABB IF DNF
H 55-
Plac Startnr Förnamn Efternamn Klubb Tid
1 194 Per-Åke Magnusson Nybro Skidklubb 02:21:19
2 199 Kenneth  Olausson Ålems OK 02:22:54
3 195 Mats Larsson Nybro Skidklubb 02:40:43
4 201 Nils-Hugo Hugosson Landsbro IF SK 02:46:56
5 207 Frank Andersson Nybro Skidklubb 02:48:35
6 202 Kyrre  Dahl Nybro Ski 02:48:51
7 197 Lars Larson Nybro Skidklubb 02:49:11
8 203 Kent  Johansson Nybro Ski 02:49:15
9 221 Claes-Göran Blomgren OK Dacke 02:58:53
10 205 Thomas  Almqvist FK Vittus 03:02:15
11 200 Bo  Waldorfsson Nybro Ski 03:03:18
12 196 Bo Oskar Holgersson Nybro Skidklubb 03:03:40
13 212 Aymonn  Andersson OK Dacke 03:05:00
14 209 Lars Olof Svensson Ålems OK 03:07:28
15 208 Bo  Göransson Nybro Ski 03:09:10
16 198 Tomas  Carlevi Ronneby OK 03:31:39
204 Thage  Davidsson Brittatorps TK DNS
206 Bertil Joelsson Nybro Skidklubb DNS
210 Thomas Seveholt Nybro Ski DNF
H 65-
Plac Startnr Förnamn Efternamn Klubb Tid
1 215 Jan  Johansson SOK Viljan 02:38:53
2 216 Nils-Gustav  Blomqvist Annebergs GOIF 02:49:09
3 213 Sten  Rooth Brittatorps TK 02:51:47
4 211 Lars Erik Oskar Lundqvist Nybro Skidklubb 02:55:40
5 214 Stig  Karlsson Lessebo OK 02:58:38
6 227 Bengt-Erik Ingemanssen OK Vilse 87 03:28:12
7 229 Birger Sörensson OK Dacke 03:37:26
8 223 Per Carlström FK Vittus 03:41:11
217 Bengt-Erik Ragnarsson OK Vilse 87 DNF
Öppen 8km
1 239 Per Svensson Blackstad IF 00:29:17
2 234 Johan Liljebjörn Nybro Skidklubb 00:36:52
3 238 Matilda Axelsson Alstermo IF 00:37:00
4 233 Johannes  Lindvall Nybro Skidklubb 00:38:22
5 235 Erik Liljebjörn Nybro Skidklubb 00:41:38
6 240 Jenny Nilsson Okänd 00:42:16
7 230 Elin Lundkvist Nybro Skidklubb 00:43:04
8 226 Maigreth Åkesson Okänd 00:45:30
Öppen 16 km
1 232 Oskar Lundkvist Nybro Skidklubb 00:56:51
2 236 Thage  Davidsson Brittatorp 01:04:03
3 237 Erika Knutsson Nybro Skidklubb 01:19:18
4 231 Anders Albelin Okänd 01:38:22
Uppdaterad: 05 JAN 2016 18:26 Skribent: Gunnar Nyberg

VL_Officellt_Seedningslopp_bla

Kontakta oss: This is a mailto link

Vi utbildar och utvecklar vår förening tillsammans med:

RF-SISU Småland


Huvudsponsor för Nybro ski:

Nybro energi 1

Materialsponsor för Nybro Ski:

Logga Pölder Sport

 

Väderstation Nybro 

Väderprognos för Nybro

www.swixschool.com 

 

Besöksräknare unika besök

Postadress:
Nybro Skidklubb - Skidor
Svartbäcksmåla, Box 220
38223 Nybro

Kontakt:
Tel: 0706496920
E-post: This is a mailto link

Se all info